Cerrahi

Sorunlu çıkan veya ağız içine süremeyen dişlerin dişeti kesilerek ve bazen de kemik dokusu kaldırılarak çekilmesidir.

Gömük Yirmi Yaş Dişi Operasyonu

Sorunlu çıkan veya ağız içine süremeyen dişlerin dişeti kesilerek ve bazen de kemik dokusu kaldırılarak çekilmesidir. Genellikle yaklaşık bir saat süren bir operasyondur. Anestezi yapılarak çalışılır. Gömük yirmi yaş dişleri kendilerini daha çok kulağa vuran ağrı veya çenenin rahat açılamaması şeklinde belli eder. Genellikle operasyon öncesi koruyucu antibiyotik tedavisi tavsiye edilir. Operasyon sonrası kanama ve şişlik riskini azaltmak için soğuk kompres ve istirahat önerilir.

Kök Ucu Rezeksionu

Kök ucunda oluşan ve sadece kök kanalı tedavisi yapılarak tedavi edilemeyen oluşumların ameliyatla kök ucunun kesilerek temizlenmesi işlemidir. Yaklaşık bir saat sürer ve anestezi altında çalışılır. Bu tedaviye karar vermeden önce röntgen tetkiki yapılır. Kök ucu rezeksiyonu yapılan dişlere gelen çiğneme basıncının minimum olabilmesi için rezeksionlu dişin köprü ayağı olarak kullanılmaması önerilir.

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.