Ağız kokusu neden oluşur nasıl kurtulabilirim ?

Çoğunlukla fena ağız kokusunun sebebi ağız içi kaynaklıdır. Diğer sebepler ise mide-barsak yada üst solunum yolu rahatsızlıklarıdır. Bunlara ilaveten özellikle çocuklarda barsak parazitlerine bağlı daha çok sabahleyin gözüken ağız kokusu oluşabilir. Bazı sistemik hastalıklarda da (diyabet gibi) fena koku görülmektedir.

Ağız içi kaynaklı kokunun sebepleri başlıca;
Eğer sebep ağız içi kaynaklı ise Diş hekiminiz bu sorununuzun giderilmesinde gerekli tedavi planlamasını yaparak size yardımcı olur

Kötü Kokuyu neler yapar?

  1. Yediğimiz gıdalar solunumumuzu etkiler, özellikle soğan sarımsak gibi yiyecekler kan dolaşımımıza geçerler,oradan akciğerlere transfer edilir ve nefesimizle dışarı atılır. Diş fırçalama, dişipi kullanımı ve ağız gargaraları ,sakız çiğneme kokuyu sadece geçici olarak maskeler.Vücut gıdayı elimine edene kadar koku kalır.
  2. Diyet yapanlarda düzensiz yemek yemeğe bağlı olarak fena ağız kokusu olur.
  3. Düzensiz ağız bakımı sonucu gıda artıkları dişler arasında, dilin ve diş etlerinin üstünde birikerek ağızda kalır ,belli bir süre sonra kokuya sebep olur.
  4. Protezlerinde iyi temizlenememesi fena kokuya sebep olur.
  5. Diş eti ve çevresi sağlığının bozulduğunun en önemli habercisi de fena ağız kokusu ve kanamadır.
  6. Çürük dişle ve diş taşları fena ağız kokusu yapar.
  7. Ağız kuruluğu ve ağızdan nefes alma alışkanlığı da ağız kokusu yapar.

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.